Měsíček v Bylinářském koštěti

Měsíček lékařský – Calendula officinalis.
Měsíček je součástí bylinného čaje Bylinářské koště -čistící, odkyselující čaj.
Měsíček patří mezi stoupenci bylinek k zvlášť oblíbeným bylinkám. Lidově se mu také říká „Měsíčíček, krusíček, pompalík, pazourky a nejvýstižnější je sluníčko“. Původní domov měsíčku je v teplých oblastech Evropy, používá se i v tibetské medicíně, čínské medicíně, ruské medicíně, hojně rozšířený je také v Egyptě i v Americe. Měsíček lékařský, jak už z jeho oficiálního názvu vyplývá, opravdu patří do kategorie léčivých bylin uznávaných i lékaři.

Léčivé účinky Měsíčku lékařského

K léčebnému použití se sbírají hlavně oranžové květy, případně s mladými lístečky, méně používané jsou žluté květy. V Ruském herbáři –Tradiční ruské léčebné prostředky ( I.V.Zevin) se uvádějí účinky : antibakteriální, antiflogistikum, antiseptikum, sedativum, tonikum, hojivý, v tibetské medicíně, čínské medicíně se využívá fungicidní a zvláčňující účinek, ruští vědci zároveň podrobili důkladnému výzkumu i protirakovinný účinek bylinky měsíčku.

Zajímavý pohled na léčivé účinky měsíčku nabízí Paracelsova nauka o signaturách. Podle ní se měsíčku díky jeho oranžové a žluté barvy přiřazují i léčivé účinky na choroby jater a rozpouštění žlučníkových kamenů. Měsíček se dále používá na zklidnění žaludečních křečí a poruchách trávení, zklidnění krevního tlaku. Zvláště pro tyto účinky jsme tedy měsíček přidali do bylinného čaje Bylinářské koště, které čistí, detoxikuje a odkyseluje organismus.
Ženy v Rusku navíc používají měsíček k oddálení menstruace a pro zmírnění menstruačních bolestí. Měsíčkovým odvarem můžeme kloktat, jestliže nás bolí v krku a při angínách, při plísňových onemocněních je možné dělat sedací lázně nebo částečné lázně končetin. Měsíčkový květ se používá pro jeho hojící účinky při postižení kůže, spáleniny, popáleniny, opařeniny, staví krvácení hlubokých ran, měsíček se používá na léčení křečových žil, proleženin, vředů, pohmožděnin, kožní vyrážky, mírní ekzém i akné. Měsíček působí hojivě při problémech s hemeroidy, na popraskanou kůži a záněty.

Měsíček v lidových pověrách:
Měsíček podle lidových pověr má ochranitelské schopnosti, zvláštní schopnost je, že prý odhalí zloděje. Zavěšuje se nad dveřmi a ochraňuje přístup do domu. Květy měsíčku uložené pod polštářem přinášejí prorocké sny. Květy měsíčku pod postelí zase chrání spící dívky. Květy měsíčku nasypané do vany zajistí úctu a obdiv.

Měsíček je jednou z léčivých bylin v bylinném čaji Bylinářské koště odkyselující čistící. Jak sami podle výše uvedených účinků této bylinky vidíte, dají se očekávat od Bylinářského koštěte i další zajímavosti…

Bylinářské koště a další odkyselující výrobky Bylináře Karla zakoupíte v e-shopu Zentrichova apatyka.