Pampeliška v Bylinářském koštěti

V bylinném čaji Bylinářské koště je bylinka všem dobře známá, a to je pampeliška. Pampeliška je považovaná za nejslavnější plevel na světě. R.W.Emerson napsal: “Plevel je rostlina, jejíž hodnoty nebyly dosud objeveny.“ Pampeliška-Smetanka lékařská –Taraxacum officinale. Pochází nejspíš z arabštiny a znamená „hořká a léčivá“.

Účinky pampelišky

Pampeliška je známá v mytologii mnoha národů světa. V Americe např. věří, že pampelišky jsou malinké víly. Podle

Bylinářské koště odkyselující čistící čaj
Bylinářské koště na odkyselení a detoxikaci těla

Paracelsovy nauky o analogiích je pampeliška svým tvarem a barvou přímo předurčena pro léčbu v oblasti jater a žlučníku, to znamená, že pampeliška pomáhá při léčbě žlučových kamenů, žloutence. Šťavnatý stonek a kořen působí blahodárně na produkci moči. Pampeliška je velice odolná, nenechá se jen tak lehce vyhubit, používá se tedy na zvýšení adaptace organismu na nepříznivé podmínky. Nejvíce postiženým orgánem vlivem okolního znečištění jsou játra. Pampeliška játrům pomůže v detoxikaci. Pampeliška je odolná škůdcům a nikdy jsem neviděla nemocnou pampelišku. Možná jste si také všimli, že pampelišek na zahrádce je čím dál tím více. Asi je to znamení Matky přírody, čím si máme v znečištěném prostředí pomoci.

Pampeliška
Pampeliška v čajových směsích na trávení

Bylinářské koště obsahuje kromě jiných bylinek také pampelišku, která v Bylinářském koštěti vymetá nečistoty z jater a ledvin. Pampeliška je bylinka, která roste pouze ve zdravé půdě. Zdravá půda musí obsahovat vyrovnaný poměr vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku, tak jako zásaditá směs MINERALY.

Farmářské přísloví říká:“Tam, kde kvetou pampelišky, tam zahrada vzkvétá.“ Pampeliška je také indikátor počasí. Když svítí sluníčko, září i květy pampelišky. Když je pod mrakem nebo navečer, tak se květy uzavřou. Pampeliška je bylinka, kterou je možno využít pro bylinnou léčbu i ve stravě. Pampeliška je využitelná od hlavy až k patě, od květů, stonku, listu až po kořen. Pampeliška slouží jako zdroj potravy včelám a až 85 ti druhům hmyzu. Dokonce chutná i medvědu grizzly.

Ve Francii je pampeliška běžnou součástí salátů. Jestliže chcete pampeliškový salát, tak listy trhejte zjara před rozkvětem květů, budou křehčí. Stonky se sklízejí během kvetení a jejich šťávou se potírají bradavice. Kořeny je možno sbírat na jaře před rozkvětem květů, jsou sladší než podzimní.

Léčivé účinky pampelišky:

Na všechny jaterní poruchy. V čínské medicíně je okruh játra a žlučník spojen také s hněvem a depresí, pampeliška odplavuje negativní emoce, dále s dobrým zrakem a cirkulací krve a energie čchi v těle. Pampeliška je v bylinářském koštěti důležitá a má zde nezastupitelné místo..

Přikládám tabulku zdravotních potíží, při kterých pomáhá pampeliška. Jak se zdá, tabulka sice není moc vidět, ale může sloužit pro ilustraci, že pampeliška je použitelná pro velké množství různých zdravotních potíží.

Zdroj:Léčivá pampeliška, Brigitte Mars, Pragma 2008 str.43

Léčivé účinky pampelišky
Pampeliška je léčivá bylinka obsažená v bylinném čaji Bylinářské koště

Léčivých účinků pampelišky můžete využít v bylinném čaji Bylinářské koště. Bylinářské koště čistí, detoxikuje, odkyseluje organismus, posiluje játra, ledviny, podílí se na správné funkci trávení a zpracování cukrů v těle. Bylinářské koště si můžete objednat v e-shopu Zentrichovy apatyky, kde najdete také další výrobky na odkyselení organismu.