Meduňka v Bylinářském koštěti

Meduňka je součástí bylinného čaje Bylinářské koště , jehož bylinky se používají s úspěchem mimo jiné při překyselení organismu na jeho odkyselení a při detoxikaci, nebo potížžích s trávením.

Meduňku jsme použili také jako součást bylinného čaje Sváteční čas pro navození příjemné atmosféry a zlepšení nálady.

Bylinářské koště a Sváteční čas jsou bylinné čaje
Bylinářské koště a Sváteční čas

Meduňka lékařská– melissa pochází z řeckého slova „včela“. V Řecku byla meduňka, které se také lidově říká dubrovník, marulka, materník, marule, medlinka, medun, medunice, rojovník, včelník, thé matkové, doubravnice, včelavka, známá a používána k léčbě již před 2000 lety. V Jižní Evropě, kde se hojně používá, ji nazývají „potěšení srdce“ a „elixír života“.

Tradice říká, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlouží život. Studentům bývala meduňka doporučována k pročištění mysli, pro bystřejší chápání a zlepšení paměti. Dokonce jakýsi Culpeper prohlásil, že meduňka „uvolňuje zanesená místa v mozku“.

Meduňka lékařská
Bylinářské koště obsahuje i meduňku

Meduňka je v ruském léčitelství používána na snížení krevního tlaku a tepové frekvence, ulevuje při žlučníkových a ledvinových kolikách, v prevenci pomáhá proti astmatu. Meduňka je používána k uvolnění napětí a zlepšení trávení způsobené strachem a depresí. Málokdo také ví, že meduňka má protivirové účinky, které moderní věda již prokázala. Meduňku je možné používat také na opary na rtech i genitáliích, musí se s léčbou ale začít hned při prvních projevech. Meduňku můžete použít na obklady nebo ve formě masti. Meduňka v kombinaci s kozlíkem má silné uklidňující účinky, čehož se využívá při problémech s nespavostí. Uklidňujícího účinku meduňky jsme dosáhli kromě jiných použitých bylinek v bylinném čaji Sváteční čas. Meduňka je vhodná bylinka na ženské problémy s bolestivou nebo pomalou menstruací, uvolňuje hladké svalstvo, osvědčuje se při chudokrevnosti. V Bylinářském koštěti kromě jiného využíváme účinku meduňky při dně, zvláště v kloubech chodidel a palců u nohou.

Mágové meduňku používali k pochopení emocí, a aby porozuměli příčinám jejich vzplanutí. Meduňka se používá také v kuchyni k dochucení pokrmů, využívá se tak její citronové chuti a vůně a účinků na podporu trávení.

Jak vidíte, meduňka se podílí na detoxikaci mysli i těla, používá se v kuchyni, bylinářství i při „čarování“.

Bylinné čaje Bylinářské koště a Sváteční čas můžete zakoupit v e-shopu Zentrichovy apatyky.