Chmel otáčivý=humulus lupulus
Chmel Humulus =humus=humózní půda. Chmel má rád tento typ půdy. Lupulus je vlčí, asi se to vztahuje k vlastnosti
chmele, že zardousí rostliny, které se kolem něho obtočí, jako zardousí vlk své oběti. Příjemně nahořklé chmelové šištice se používají hlavně v pivovarnictví pro své čistící, chuťové a konzervační vlastnosti.
Účinky chmelu v bylinářství
Má uklidňující a tišící účinky na organismus, používá se jako obecné tonikum, k povzbuzení chuti k jídlu, při léčbě zažívacích potíží. Chmel pomáhá při léčení žloutenky, zmírňuje křeče při menstruaci a podporuje tvorbu mléka.
Bylinný čaj s chmelem se s oblibou používá při kolice, potížích s dráždivým tračníkem a při nervovém napětí. Polštářky vycpané chmelovými šišticemi a listy pomáhají navodit klidný a přirozený spánek, používaly se také k zmírnění bolesti uší a zubů. Zevně se používá chmel při neuralgii, zánětu kloubů, revmatismu, nežitech, vyrážkách a při pohmožděninách.
V chmelu jsou hlavně tyto minerální látky: hořčík, křemík, kyslík, síra. Chmel obsahuje hořčiny, které dělají dobře našemu trávení.
Chmel je součástí bylinného čaje Bylinářské koště, které se používá pro své čistící a detoxikační vlastnosti. Bylinářské koště si můžete zakoupit v e-shopu Zentrichovy apatyky.