Čekanka obecná Cichorium intybus L. je hlavní léčivou bylinkou v bylinném čaji Bylinářské koště.
Lidové názvy: cikorka, cichorie, cigorka, čaganka, čakanka, čekánek, hanička, koření sv.Petra, německá káva, podražník
Čekanka roste na vápenatých půdách, na mezích, pastvinách, loukách a má ráda sluníčko. Podle Paracelsovy nauky o signaturách podle místa výskytu obsahuje spoustu vápníku. Žlutý kořen dává tušit, že se také i podle pravidel čínské medicíny používá na vše, co se týká jaterní a žlučníkové činnosti, žaludku a sleziny, trávení.
Čekanka otevírá své modré květy brzo ráno, v poledne se zavřou, i když svítí sluníčko. Každý den od července do září vykvetou nové květy. Listy čekanky se vždy nastaví do polohy sever-jih. Bylinka je známá odedávna, používali ji Římané jako zeleninu a Dioskoridés ji doporučoval na bolavé oči. Čekanka patří mezi hořké bylinky, které Jehova nařídil Izraelitům jíst spolu s jehněčím masem na přesnice-židovské velikonoce. Čekanka má podle pověsti název od toho, že dívka čekala na milého a barvu květů má podle barvy jejích modrých očí, které si vyplakala, když se nevrátil.
Lidové pověry kolem čekanky: Noste při sobě čekanku, z vaší cesty zmizí starosti, když se potřete šťávou, prokáže vám vlivná osoba laskavost. Čekanka podporuje skromnost a pomůže zapomenout na nešťastnou lásku. Čekanka vám možná pomůže stát se neviditelnými a taky otevře všechny zámky, má to jeden háček, musí být utržená v pravé poledne, v den letního slunovratu, v tichosti a zlatým nožem.
Léčivé účinky čekanky:
Kořen se používá na problémy s játry, žlučníkem a ledvinovými a močovými kameny. List čekanky, který je hlavní bylinkou v bylinném čaji Bylinářské koště, je bohatý na vápník, měď a železo. Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků se zásaditými účinky na organismus. Bylinářské koště odkyseluje a čistí organismus. Listy čekanky se mohou použít k léčbě žloutenky i nemocí sleziny a jater, pročišťují trávicí ústrojí, močové cesty a k léčbě kožních onemocnění, např. nežitů a ekzémů.
V čekance jsou hořčiny, které podporují látkovou výměnu, tvorbu žluči a posilují činnost jater tak usnadňují trávení. Čekanka má protizánětlivé účinky, působí žlučopudně, močopudně, vypuzuje ledvinové a močové kaménky, používá se na detoxikaci krve a celkové zklidnění nervové soustavy.
Čekanka je hlavní účinná složka v bylinném čaji Bylinářské koště na odkyselení a čištění organismu.
Bylinářské koště si můžete objednat v e-shopu Zentrichovy apatyky, kde najdete také Zásaditou směs MINERALY na odkyselení organismu dodáním zásaditých minerálních látek.