Co je to osteoporóza a jak na ni?
Osteoporóza je nemoc zvaná “tichý zloděj vápníku“. Osteoporóza krade vápník z kostí potichu, nenápadně a dlouhodobě. Osteoporóza je prořídnutí kostí, což je přirozený proces, ke kterému dochází u každého člověka od určitého věku, záleží však na rozsahu.
Dlouho trvá, než se projeví první příznaky. To už bývají bohužel rovnou bolesti v zádech, zlomeniny, zhroucení páteře. Osteoporózou onemocní téměř 20% lidí. Větší skupinu nemocných tvoří ženy, zvláště ty po přechodu, kdy ubývá estrogen.
Rizikové faktory osteoporózy
Mezi další rizikové faktory patří nedostatek vápníku v potravě nebo jeho špatné vstřebávání, nedostatek vitamínu D, nedostatek tělesné aktivity, požívání alkoholu, kouření a dlouhodobé upoutání na lůžku bez pohybu. Špatná zpráva je, že rozvinutou osteoporózu nelze vyléčit. Lze pouze zastavit rozvoj nemoci. Takže z toho plyne, že nejdůležitější je prevence, aby k rozvoji osteoporózy v lepším případě vůbec nedošlo, nebo alespoň, aby škody byly co nejmenší.
Prevence je tedy velice důležitá. Prevence osteoporózy zahrnuje dostatek potravy s využitelným vápníkem, který musí být ve vyrovnaném poměru s ostatními minerály, které tvoří zásaditou směs minerálů: vápník, hořčík, sodík a draslík. Důležitý je pohyb. Nejlepší je chůze, jak se uvádí v čínské medicíně, tak chůze kolem řeky u lesa a za slunečného počasí, tak to by bylo úplně nejlepší. Zhruba do 30. let kost přibývá, po 30. roce začne být větší úbytek než přibývání kostní hmoty.
Vápník je jeden ze zásaditých minerálů, který má velmi důležitou úlohu pro člověka i přírodu. Účastní se jako jeden z faktorů srážení krve, figuruje při stazích hladkého svalstva, příčně pruhovaného a srdečního svalu, přenosu vzruchů nervy, enzymatických reakcí a hormonálních funkcí. S fosfáty tvoří anorganickou část kosti, která zodpovídá za pevnost kosti.
Prevence osteoporózy
Ve stravě by denně mělo být cca 1000 mg vápníku. Sůl, bílkoviny a fosfáty je vhodné omezit. Do životosprávy zařadit pohybové aktivity a doplňovat D vitamín nejlépe ze sluníčka. Omezit alkohol, kouření, kofein, cholesterol.
Kde je vápník?
Ve stravě je vápník obsažen hlavně v mléčných výrobcích, vysoký obsah vápníku mají ořechy a semena, mák, kuřecí a krůtí maso a výrobky z něj, ryby, libové maso, zvěřina, ovoce a zelenina, které neobsahují šťavelovou kyselinu, zelené naťové koření, minerální vody, bylinné čaje a doplňky stravy, např. Zásaditá směs MINERALY. Stravu s vápníkem je výhodnější přijímat odpoledne a v podvečer, vápník totiž nejlépe vstřebává v noci.
Jak se používá Zásaditá směs MINERALY při prevenci a při osteoporóze?
Zásaditá směs MINERALY doplňuje vápník spolu s dalšími zásaditými minerály hořčíkem, sodíkem a draslíkem ve „správném“ a vstřebatelném poměru. Zásaditá směs navíc obsahuje kyselinu jablečnou a citronovou, které usnadňují využití vápníku.
Doporučujeme ze Zásadité směsi MINERALY dělat zásaditý nápoj, nejlépe 4 x denně 1 čajovou lžičku do 0,25 ml vody. Velkou výhodou je, že Zásaditou směs MINERALY lze používat ve formě studeného i horkého nápoje. Poslední dávku Zásadité směsi je vhodné vypít těsně před spaním, vápník obsažený v zásadité směsi se pak lépe vstřebá do organismu. Zásaditou směs MINERALY je možné použít tam, kde se předpokládá sladkokyselá chuť potravy, to znamená, že zásaditou směsí můžeme dochutit např. želatinu na dortu, čaj, zeleninový nebo ovocný salát. Zkuste se zásaditou směsí MINERALY experimentovat, fantazii se meze nekladou.
Zkuste i Zásaditou směs MINERALY VITAL s minerály, vitamíny a stopovými prvky.