Jaké bylinky na neplodnost a potíže s otěhotněním I.

Bylinky na potíže s otěhotněním a neplodnost I.

V dnešní uspěchané době má stále větší procento párů potíže se založením rodiny. Faktorů, proč je tomu tak, je více. Muži i ženy na založení rodiny zrovna nespěchají. Prošvihnou tak optimální věk partnerky, kdy to jde tzv. samo. Žena

Tak, jako ve všem, co děláme, je důležitá příprava, tak se ani otěhotnění mnohdy nedá bez přípravy partnera i partnerky provést.

Tvorba a zrání spermií trvá 3 měsíce– doporučuji tedy upravit životosprávu nejméně 3 měsíce před předpokládaným početím. Přípravu na početí zdravého potomka je vhodné zahájit „Důkladnou detoxikační kúrou“, která zregeneruje a ozdraví organismus obou budoucích rodičů. Dnes neplodnost neznamená již automaticky neplodnost ze strany ženy. O mnoho desítek procent párů je v současné době neplodných ze strany muže, příp. „nekompatibility“ vajíčka a spermie toho konkrétního páru. Prostě se vajíčko „nezamiluje“ do spermie, přestože vše je tzv. v pořádku.

Funkce páteře

Důležitá v procesu „výroby“ miminka, je funkční páteř. Bloky v bederní a křížové oblasti znesnadňují početí. Pro odstranění problémů s páteří je vhodné provádět rehabilitační cviky a mobilizaci páteře odborníkem, vychýlená kostrč a stažené svaly kolem pánevního dna se uvolní a zpevní. Tato metoda pomáhá při: bolesti zad, vyhřezlé plotýnce, skolióze, Bechtěrevově nemoci, bolestech při artróze a kostrče (třeba po pádu v dětství). A to není všechno.

Mobilizace spodní části páteře napomáhá od bolesti při pohlavním styku, absenci orgasmu a menses, či nepravidelnosti a bolesti menses, zvl. u mladých dívek. Svalové křeče, které jsou kolem kostrče, mohou způsobit neprůchodnost vejcovodů, opakované potraty, zmenšovat možnosti početí, způsobovat zácpu a inkontinenci. Když začne cvičit i partner, tak se po cvičení a mobilizaci mnohdy zlepšuje i množství a kvalita spermií. Jestliže pokračujete v upravené podobě cvičení v době těhotenství, usnadníte si tím i porod.

Co snižuje plodnost

Plodnost určitě neposílí stres, konzumace alkoholu, kouření, drogy, hodně kávy, nekvalitní výživa, špatný životní stylTěhulka z internetu a hodně kořeněné jídlo. Alkohol zamezuje příjmu vitamínu A, bez kterého naše tělo dostatečně nefunguje. Kouření a alkohol zase snižují příjem zinku, tolik potřebného pro organismus a všechny jeho funkce. Na co se hodně zapomíná, je, že spermie se tvoří ve varlatech mimo tělo, důvodem je nižší teplota, kterou potřebují. Ovšem pohodlní pánové si v autě zapnou vyhřívanou sedačku a spermie přehřejí. Tentýž efekt nastane, když mají mládenci notebooky přímo na klíně, to je téměř dokonalá antikoncepce, neboli omezení možnosti otěhotnění.

Mezi další „sterilizující“ faktory patří toxiny z prostředí (zvláště pesticidy), látky imitující ženské pohlavní hormony (některé plasty z obalů na potraviny), obezita, nedostatek pohybu, horká koupel a těsné spodní prádlo nebo vodní postel. Horečka při nemoci dovede na několik týdnů snížit pohyblivost spermií, muži s cukrovkou, po spalničkách, mononukleóze, možná i po borelióze a zánětu jater mohou mít méně a línější spermie.

Před stykem je vhodná studená koupel-zvýší se pohyblivost spermií.

Doplňky stravy při neplodnosti

Do stravy je vhodné zařadit: zinek, vápník a vitamin D, selen, omega 3 a 6, ty najdeme v dýňových, lněných a slunečnicových semínkách. Vhodný je med, rouskový pyl, mateří kašička, vitamíny B + C, E, A.

Vitamin E je označován jako vitamin plodnosti. Jeho chemický název tokoferol pochází z řeckého slova tokos – potomek a fero – nosit.  Dejte si pivovarské kvasnice, tresku, sardinky, ústřice, makrelu, ořechy, vejce, celer, česnek. Pohyblivost spermií příznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa.

 

Pokračování II. části rad při obtížích s otěhotněním a při neplodnosti.