Hřebíček –hřebíčkovec vonný – caryophyllus aromaticus L.
K dalšímu využití se používají sušená květní poupata, která obsahují velké množství silic povzbuzujících srdce a krevní oběh, majících zklidňující spasmolytické účinky a mírnící křeče při nadýmání.
Kdysi byl hřebíček stejně ceněn jako zlato. Hřebíček má obzvlášť silnou a intenzivní sladkou aromatickou vůni a hořkou příchuť.
Z historie používání hřebíčku
Pojmenování je odvozeno od francouzského slova CLOU-hřebík, což trefně označuje jeho tvar. Obyvatelé Ostrovů koření v Indonésii při narození dítěte zasadí hřebíčkovec. Čínská medicína využívala hojně hřebíček v době dynastie Han pro jeho intenzivní vůni. Čínští hodnostáři na důkaz úcty při návštěvě u císaře cucali hřebíček, aby jim vonělo z úst a měli svěží dech. Hřebíček mírní bolesti zubů a desinfikuje ústní sliznici.
Hřebíček v lidových pověrách
Lidové pověry a magie říkají, že hřebíček bychom měli nosit u sebe na ochranu před pomluvami. Hřebíček býval hlavní přísadou nápojů lásky a přidával se do kadidel připravených pro rituál astrálního putování. Nad kolébku dítěte se věšel náhrdelník z hřebíčku přivázaný na červené niti, aby tak bylo dítě ochráněno a v bezpečí.
Léčivé účinky hřebíčku
Hřebíček je přírodní antiseptikum, místní anestetikum, mírní bolesti zubů, působí proti nadýmání, zvracení a zmírňuje žaludeční nevolnost. Pomáhá i při zápachu z úst.
Hřebíček je pro svoje účinky součástí Tibetských bylinných tobolek očišťujících proti parazitům spolu s anýzem, pelyňkem, řebříčkem a ženšenem.
Povolené zdravotní tvrzení
Zajišťuje normální funkci trávicího traktu, chuť k jídlu, podporuje normální funkci kardiovaskulárního systému, oběh, prokrvení. Normální funkce dýchacího systému.
Hřebíček je používán k desinfekci dutiny ústní.
Hřebíčky můžete např. povařit ve vodě, nebo použít Tibetskou tinkturu Hřebíček, který je vyluhovaný v 14% lihu.
Hřebíček v kuchyni
Hřebíček využívají mnohé světové kuchyně. V české kuchyni se hřebíčkem koření omáčky a je součástí koření při pečení cukroví a horkého nápoje.
Hřebíček vylouhovaný ve víně prý pomáhá při porodních bolestech, a proto se dávalo ženám při porodu napít hřebíčkového vína.
Hřebíček v kosmetice
Hřebíček, nové koření, badyán a barevný pepř si dodatečně přidáváme do Arnikového horského mazání s kosodřevinou, které používáme jako přírodní osvěžovač, repelent proti komárům a dalšímu otravnému hmyzu. Doporučujeme si Arnikovým mazáním postříkat nateklé a bolavé nohy nebo štípance, určitě přinese úlevu.
Výrobky s hřebíčkem najdete v e-shopu Zentrichovy apatyky.