SYNEFRIN

Synefrin (symphatol, oxedrin) je účinná látka, alkaloid, přírodního původu, která se nachází v oplodí rostliny Citrus aurantium, pomerančovník hořký. Kromě synefrinu obsahuje oplodí pomerančovníku ještě další látky, jako je n-methyltyramin, tyramin, hordemin a octopamin.

Synefrin se podobná svými účinky adrenalinu a efedrinu. Na lidský organismus působí centrálně, jeho předností je, že nemá na rozdíl od efedrinu jeho nežádoucí účinky. Synefrin se používá především k odbourávání tuků, snižování hmotnosti a zvýšení energie organismu. Není to látka dopingového charakteru, synefrin byl z dopingové listiny vyjmut. Synefrin mobilizuje tukové zásoby a podporuje termogenezi, což je jev, kdy tělo produkuje teplo i v klidovém stavu a tím odbourává tukové buňky. Synefrin zvyšuje metabolismus, což souvisí se zvýšeným spalováním energie (kalorií), napomáhá tím redukci tělesné hmotnosti, hubnutí a to odbouráváním tuků. Synefrin napomáhá zvyšování energetického výdeje a redukci přebytečné vody v organismu. Synefrin má mírné stimulační účinky, neměl by se tedy používat před spaním.

Synefrin znají velmi dobře sportovci, kteří potřebují během poměrně krátké doby snížit výrazně svou tělesnou váhu. Sportovci v posilovnách zvyšují několikanásobně doporučené dávkování a dosahují rychlého úbytku hmotnosti. Synefrin není určen pro děti, v těhotenství a při kojení.

Nevhodné je také jeho užívání při stresu, psychóze, epilepsii, zvýšeném krevním tlaku, problémech se štítnou žlázou, glaukomu, zvětšené prostatě, bolestech hlavy, astmatu.

Naopak vhodné je jeho užívání pro podporu urychlení metabolismu, zvýšeného využití energie, spalování tuku, kontrolu hmotnosti.