Čaga

ČAGA – latinsky Inonotus Obliquus – česky Rezavec šikmý neboli Choroš, čínská medicína zná čagu pod názvem  „Lingzhi“.

Mnoho století se Čaga používá v lidovém léčitelství.

CO TO JE ČAGA?

Čaga je druh choroše( houby) rostoucí převážně na břízách. Čaga má tvar nádoru a podle Paracelsovy nauky o analogiích tedy při léčbě nádorů pomáhá.Epam_Čaga Obsahuje tím více léčivých látek, v čím horších klimatických podmínkách vyrostla. Nejúčinnější je čaga pocházející ze Sibiře, kde se běžně vyskytují teploty kolem -40 °C. Čaga se používá při nádorových nebo zánětlivých onemocněních  hlavně trávicího traktu, povzbuzuje enzymatické funkce a tonizuje organismus.

ČAGA V HISTORII

První písemné zmínky o léčení houbou zvanou Čaga jsou zaznamenány ve 2000 let staré čínské lékařské knize, která je v Japonsku známa jako „Shinnoh Honsohkyo“.V Rusku , odkud pochází nejvíce suroviny čagy byla tato houba kolem roku 1860 zařazena mezi protirakovinové léky.

VÝZKUM LÉČIVÝCH ÚČINKŮ ČAGY

Během posledních desítek let probíhá ve světě rozsáhlý výzkum léčivých účinků čágy. Zatím dosažené a potvrzené výsledky naznačují, že pomáhá zlepšit nebo v mnoha případech i vyléčit civilizační nemoci : vysoký nebo naopak nízký krevní tlak, cholesterol, alergie, ekzém, lupenka, chronické bronchitidy a nemoci plic, cévní nemoci , zánět žil a trombóza a nemoci krvetvorby. Nejrazantnější zlepšení se dosahuje při onemocněních zažívacího traktu – záněty, žaludeční a dvanácterníkové vředy, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, hemeroidy (hemoroidy) a rakovina zažívacího traktu.

ČAGA A RAKOVINA

Čága snižuje bolest a zlepšuje celkovou kondici pacienta. Pokud je extrakt užíván v ranných stádiích choroby, může zastavit růst nádorů a je zvláště efektivní proti nádorům žaludku a prsu. Výzkumy potvrzují, že čaga je velice účinná v případě chronických zánětů zažívacího traktu a žaludku, včetně vředů.

JAK ČAGA PŮSOBÍ?

Kyselina betulinová( jedna z hlavních účinných složek v houbě zvané čaga) pronikne dovnitř buněk a způsobí „programovou buněčnou smrt“ nádoru.. Vnitřek nádoru má obecně nižší pH ( je kyselejší )než tkáň zdravá a kyselina betulinová  působí právě v těchto kyselejších úrovních Další studie uvádějí, že čaga je bohatá kromě betulinu i na triterpeny, lanosterol a inotodiol další steroly.

Čaga tonituje trávicí trakt, normalizuje jeho funkce a působí velmi efektivně při gastritidě, polypech a vředech a rakovině žaludku, snižuje bolesti hlavy, na závratě a proti únavě.

ČAGA A LÉČBA ALERGIE

Čaga stejně jako i některé další houby má schopnost snížit alergickou reakci organismu.Účinek bývá pozvolný, ale zato působí delší dobu. Čága neutlumuje organismus, ale zlepšuje stav postiženého orgánu tak, aby k alergickým reakcím nedocházelo nebo se alespoň snížila jejich četnost nebo intenzita(působí při svědivých reakcích, vyrážkách i dýchacích potížích)

Čagu můžeme s jistotou zařadit do skupiny adaptogenů –posiluje celý organismus, normalizuje všechny orgány a funkce, nemá negativní vedlejší účinky a je netoxická. Čaga velmi výrazným způsobem zpomaluje růst novotvarů a vývoj metastáz, snižuje bolest a působí zvlášť silně při počínajících nádorových onemocněních.

Čagu najdete v shopu ve formě tibetské tinktury EPAM  Čaga od Borise Tichanovského.