Brusinka

Brusinka obecná, Vaccinium vitis-idaea

Brusinka je houževnatá rostlina vyskytující se na kyselých vřesovištích, vysychajících rašeliništích. Půda, kde se

Výtažky z pupenů z Rabštejnské apatyky

brusinka vyskytuje, je chudá na humus a je znehodnocená, celkem nic na ní neroste. Její vlastnosti ji předurčují k tomu, aby pomáhala tam, kde je taktéž nedostatek vápníku a vyčerpané prostředí, jako je na kyselých rašeliništích. Brusinka je stálezelený keřík, zdá se, že působí také na stále zelené zdraví organismu. Čeleď vřesovcové.

 

Léčivé účinky Brusinky na močové ústrojí

 

Je velmi účinnou první pomocí při začínajících zánětech močových cest. Vědecké studie prokazují, že látky obsažené v brusinkách zabraňují usazování bakterií na stěnách močového měchýře a močové trubice. Užívání je vhodné i jako silná prevence – pokud se bakterie nedokážou na stěny měchýře přichytit, nemohou tam způsobovat infekci. Brusinka působí desinfekčně a močopudně. Pomáhá proti ledvinovým kamenům, působí na prostatu a při zánětu ledvin.

 

Léčivé účinky Brusinky na kosti a klouby

Brusinka podporuje vylučování kyseliny močové, močoviny a cholesterolu.  Brusinky usnadňují vstřebávání vápníku, proto jsou v hodné i pro osoby trpící osteoporózou.

 

Léčivé účinky Brusinky na ženské obtíže a menopauzu

 

Užívání brusinek je rovněž doporučováno v období menopauzy, protože doplňují ubývající estrogen. Brusinka působí proti křečím, při návalech horka, děložních fibromech (nádorech), postmenopauze (vazivovatění vaječníků), zabraňují degeneraci cévních stěn a vazivovatění tepen.

 

Léčivé účinky Brusinky na trávicí ústrojí

 

Brusinka je účinná je i při problémech s trávicím ústrojím jako je zácpa a problémy s tlustým střevem nebo průjem po užívání antibiotik. Brusinka působí jako střevní desinfekce.

 

Způsoby zpracování Brusinky

 

  • Výtažek z pupenů-gemmoterapie Brusinka
  • Sušená mrazem
  • Kandované brusinky
  • Brusinky v čokoládě
  • Brusinkový kompot
  • Brusinková marmeláda

 

Z knihy Velká kniha gemmoterapie od P.Andrianne čerpáme účinky gemmoterapie Brusinka.

Bylinář J.A.Zentrich léčivé účinky Brusinky popsal v knize Gemmoterapie, přírodní léčba pupeny.