Bříza

Bříza – Betula Pendula, Betula alba

Bříza je strom, který nejdříve ze všech osidluje „území nikoho“. Roste tam, kde ještě nic jiného nezapustilo kořeny.

Bříza byla vážený strom u našich předků, Keltů i Slovanů. Keltové ji říkali betul – bříza, která symbolizuje světlo. Léčivé využití břízy je známo

Bříza

od 12.století. V 18.století byla bříza tak ctěná, že ji  vyhlásili za Evropský strom na zánět ledvin.

Co se sbírá z břízy

Kůra, pupeny, listy, míza, smůla, kořínky

Kdy probíhá sběr břízy

V březnu se sbírají pupeny břízy, v dubnu a květnu se sbírají listy, v dubnu až červnu se stáčí míza. Ta je zvl. v Rusku známa jako elixír života, který obsahuje mimořádné množství minerálních látek. Míza v severských zemích nahrazuje mateřské mléko a cukr.

Vzestupná míza se sbírá zjara a je čirá a nasládlá. Říká se jí biologická dynamizovaná živá voda. Tato březová míza získává energii při průchodu od kořínků přes kmen až do listů. Míza vstoupí do pupenů a tím pupen břízy nabobtná a zvětší svou energii. Podle tradiční čínské medicíny pupeny stromů disponují maximální jangovou energií. Naproti tomu klesající míza je vytvářena listy a klesá zpět ke kořenům.

 

Jaké léčivé látky obsahuje bříza

Bříza obsahuje flavonoidy, silice, vitamíny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, třísloviny, betulalbin, olej, cukr a pryskyřice

 

Na co se používá bříza

Evropský strom na zánět ledvin je samozřejmě na ledviny a močové cesty. Bříza má příznivé účinky při revmatismu a působí na játra a žlučník.

 

Léčivé účinky břízy

Bříza je močopudná, je to super prevence tvorby kamenů, protože vylučuje kyseliny močovou z těla. Bříza desinfikuje a stimuluje proudění žluči, která se účastní na trávení tuků v těle.

Bříza se používá při „jarních detoxikačních kůrách“, má schopnost odstraňovat jedovaté látky z organismu. Bříza je ženský strom, symbol ženskosti, jemnosti, ohebnosti. Bříza ulevuje při bolestech kloubů a „odrezuje“ zatuhlé klouby. Bříza napomáhá metabolismu fosforu a vápníku, stimuluje regeneraci kostí, je to přírodní a bezpečný lék proti osteoporóze.

Jak se zpracovává bříza

  • Obklady se připravují z rozmačkaných listů spařených v páře. Používají se na bolavé revmatické a artritické klouby, protože mírní bolesti a záněty.
  • Pleťová voda z břízy se aplikuje na obličej, ekzém, akné. Bříza se osvědčila na podporu růstu vlasů a na kožní potíže.
  • Březová míza se získává naříznutím kůry a odchytává se stejně, jako javorový sirup. Březová míza mírní bolesti nohou související s dnou.
  • Pupeny břízy příznivě působí na zánět kostí a odvápnění. Gemmoterapie bříza stimuluje jaterní buňky a funkce, slinivku a slezinu a odstraňuje bílkovinu z moče při zánětech ledvin a močových cest. V gemmoterapii, což je přírodní léčba pupeny, se výtažek z pupenů břízy používá na detoxikaci organismu, tzv. drenáž. Bříza.

 

Léčivé vlastnosti pupenů břízy

Pomáhá při artróze kloubů, protirevmatický účinek, bolesti kloubů, obratlové záněty, regenerace tkání, osteoporóza, stimulace tvorby kostí, protizánětlivý účinek, bolesti zad, postupující chronická polyartritida, paradontóza, akutní kloubní revmatismus, zánět kostní dřeně. Zánět ledvin, drenáž ledvin, stimulace ledvin, urikolytikum, infekční zánět ledvinové pánvičky, způsobený podrážděním pánvičky močovými kaménky. Zánět pohrudnice. Vrozená kardiopatie. Snižuje hladinu cholesterolu. Víceúčelový regenerační prostředek-křivice.

Čerpáno z „Velká kniha gemmoterapie“ autor Philippe Andrianne, nakladatelství Fontána, rok vydání 2007.

Také bylinář J.A.Zentrich napsal knihu Gemmoterapie, kde naleznete informace o léčivých účincích pupenů břízy.

  • Koupele v březovém listí-bříza odvodňuje při otocích, nemá negativní vedlejší účinky.
  • Redukce váhy pomocí koupelí ze 2-3 hrstí listů na 1 vody. Pro redukci váhy je potřeba uvařit 5 litrů a nalít do vany, 15 minut koupel. 2-3 x týdně, 8 lžiček otrub denně, nízkokalorická dieta, 3 týdny až 3 měsíce.
  • Čaj z březových listů se používá na léčbu otoků vzniklých nedostatečnou činností ledvin připravíme čaj z 1 polévkové lžíce listů přelité vařící vodou, ponecháme 10 minut odstát v nádobě s pokličkou a popíjíme 3x denně.