Arnika

Prha arnika-Arnika horská

Arnica montana L.

Vytrvalá léčivá bylinka z čeledi hvězdicovité (Asteraceae). Arnika má žlutooranžové květy a vypadá jako žlutá kopretina. Arniku najdete v herbářích také jako prhu chlumní.

Prha arnika je rozšířena výhradně v Evropě. Vyskytuje se i v České republice, zejména na Šumavě a v Krkonoších, v podhůřích, na Moravě jen výjimečně.

V České republice je arnika chráněna zákonem, patří k ohroženým druhům a je jedovatá. Používání patří do rukou poučených osob.

Arnika je velmi ceněná léčivá rostlina, kterou tradiční bylináři používají dlouhá léta a nazývají ji bylinou na úrazy nebo bylinou na pády. Arnika má totiž zajímavou schopnost rozpouštět krevní sraženiny a používá se při všech typech úrazů, kde se vyskytuje pohmoždění, modřiny, sraženiny a podlitiny, otoky, vykloubeniny. Tlumí bolest svalů, revmatické choroby, kloubní obtíže, pomáhá při prokrvení věnčitých cév. Arnika montana má desinfekční účinky, vhodné použití je kloktání. Může nahradit jódovou tinkturu při ošetření úrazů a poštípání hmyzem. Někteří bylinkáři arniku doporučují při arterioskleróze a degeneraci srdečního svalu.

Velmi oblíbená forma použití arniky je homeopatikum Arnica montana. Pokud utrpíte úraz, natlučete si, vznikne modřina apod, okamžitě nasaďte homeopatickou Arniku. V ideálním případě zabírá ihned a zabrání rozsáhlejším následkům po úrazu vč. otoku.

Arnikové horské mazání s kosodřevinou
Tekutý kosmetický prostředek Horské mazání s arnikou neboli Arnikové horské mazání.

Arnikové horské mazání s kosodřevinou
Arnikové horské mazání s kosodřevinou

Složení Arnikového horského mazání s kosodřevinou

Horské mazání s arnikou obsahuje silný koncentrát z květů horské arniky. V přípravku je kromě arniky také kafr a mentol, které vytvářejí chladivé pocity, a silice horské borovice, nazývané jinak kosodřevina. Tato účinná a vyvážená kompozice vykazuje okamžitý a značně chladivý účinek. Při postříkání namožených svalů, šlach a kloubů ucítíte závan chladného horského vzduch s vůní kosodřeviny.  Arnikové horské mazání je vhodné použít i po námaze, na svalovou únavu po práci a sportu a k prokrvení pokožky. Díky vysokému obsahu arnikového extraktu má současně Horské mazání s arnikou regenerační schopnost na kůži nad žílami dolních končetin. Arnikové horské mazání s kosodřevinou doporučujeme k postříkání pokožky při ošetření po poštípání hmyzem.

Vysoký obsah arnikového extraktu v Horském mazání s arnikou vykazuje regenerační schopnost na žíly dolních končetin. Arnikové horské mazání s kosodřevinou doporučujeme k postříkání pokožky poštípané hmyzem.

Arnikový repelent proti komárům a klíšťatům
Pokud se vydáte do přírody, postříkejte si odkryté části těla Horským mazáním s arnikou. Doporučujeme zesílit účinky směsi přidáním hřebíčku, badyánu a levandule. Odporný hmyz nemá rád vůně. Vadí mu kafr, mentol i kosodřevina, natož ještě koření a levandule. Takže tímto zvyšujete svoji šanci, že se komáři a klíšťata nevypraví do vaší těsné blízkosti. Takto upravená směs krásně voní, budete mít navíc příjemný a svěží pocit.

Arnikové horské mazání s kosodřevinou považujeme za nepostradatelného pomocníka na cesty. Tady oceníte jeho osvěžující vlastnosti, kdy po celodenní akci napomůže k rychlému obnovení svěžesti. Horské mazání s arnikou pomáhá likvidovat zápach a únavu nohou.

– Bez konzervačních látek či barviv.
– S rozprašovačem k usnadnění aplikace.